Warszawa Targówek

2021-06-01

Warszawa Targówek

Targówek

to jedna z dzielnic Warszawy. Obecnie jest dzielnicą miasta stołecznego Warszawy. Mieszkańcy żyją przede wszystkim w mieszkaniach na osiedlach Targówek i Bródno ale i w domach na Zaciszu i Bródnie.

Targówek to jedna z 18 dzielnic Warszawy. Do 2002 roku była gminą a obecnie jest dzielnicą miasta stołecznego Warszawy. Powierzchnia dzielnicy wynosi 24,22 km2 . Zamieszkuje ją według oficjalnych danych około 123.000,- osób. Gęstość zaludnienia jak i powierzchnia, sytuuje ją w środku stawki z pozostałymi gminami Warszawy.

Warszawa Targówek

Lokalną władzę sprawuje Urząd Dzielnicy Targówek miasta stołecznego Warszawy. Strona internetowa urzędu dostępna jest pod adresem: www.targowek.waw.pl

Targówek to osiedla mieszkaniowe: Bródno, Targówek i Zacisze oraz część przemysłowa zlokalizowana na Targówku Przemysłowym.Około 30% powierzchni Targówka stanowią tereny zielone. Składają się na nie Lasek Bródnowski, Park Bródnowski, Park Wiecha, cmentarz Bródnowski oraz kilka dużych ogródków działkowych, mniejszych skwerów i zagajników.Gród Brodno

Historia tego miejsca sięga IX wieku. Z tego okresu datuje się gród zlokalizowany obecnie na terenie Starego Bródna w Lasku Bródnowskiego. Jest on starszy o kilkaset lat od grodu w Jazdowie, obecnie Ujazdów, Kamionku i Solcu. Gród istniał do XI wieku kiedy to powstał gród w Jazdowie. Istnienie grodu na Bródnie związane jest prawdopodobnie z istniejąca przeprawą przez Wisłę czyli brodem. Ponieważ przez wiele setek lat tereny grodu znajdowały się poza granicami miasta Warszawy, za początki Warszawy przyjmuje się gród w Jazdowie. Przyłączenie Targówka i Bródna do Warszawy nastąpiło 7 kwietnia 1916 roku.Nie zmienia to faktu, że na terenach obecnego miasta był to najstarszy udokumentowany gród pełniący prawdopodobnie ważną funkcję komunikacyjną. Tereny obecnego Zacisza zostały włączone do Warszawy w 1951 roku.
Nieruchomości na TargówkuPierwsze osiedla mieszkaniowe zostały wybudowane na terenie osiedli Bródno i Targówek w 1965r. Od tego czasu nastąpił burzliwy okres budowy domów mieszkalnych ze zdecydowaną przewagą wielomieszkaniową. Obecnie w dzielnicy Targówek oprócz istniejących bloków budowane są nowe bardziej kameralne osiedla i budynki.Przykładem jest osiedla Zielone Zacisze, Park Leśny i inne.
Mieszkania Targówek

1-pokojowe

2-pokojowe

3-pokojowe

4-pokojowe i większe

Lokale Targówek

usługowe, biurowe i komercyjne

Domy Targówek

domy Targówek

Działki Targówek

działki Targówek